به شهر رسانه اي نيم رخ خوش آمدي**************************************************************************************************************** احترام به كودكان،حمايت از كودكان و انديشيدن به كودكان ************************************************************* امام حسن مجتبي عليه السلام:تعجب مي كنم از كساني كه در غذاي جسم خود فكر مي كنند ولي در امور معنوي و غذاي جان خويش تعقل نمي نمايند.پس شكم خود را از طعام مضر حفظ مي كنند ولي باكي ندارند كه افكار پليدي در آن ها وارد شود.(سفينة البحار،ج2،ص84)
Skip Navigation Links
خانه
باشگاه هدهد
بازار هدهد
کتابخانه هدهدExpand <span>کتابخانه هدهد</span>
چرا هد هد متولد شد
تماس با ما
شهر رسانه اي نيمرخ
 
شاخه اصلی | ديوار جيغ | 
استفاده ابزاري از كودكان ، در رسانه ملي
در دنياي رسانه اي شده امروز ، تبليغات نقش مهّمي در توسعه اقتصادي دارد
 
استفاده ابزاري از كودكان ، در رسانه ملي
در دنياي رسانه اي شده امروز ، تبليغات نقش مهّمي در توسعه اقتصادي دارد

تاریخ         
لینک مرجعShow         

         


  در دنياي رسانه اي شده امروز ، تبليغات نقش مهّمي در توسعه اقتصادي دارد . امروز براي معّرفي كالا يا خدمات ، تشويق مردم به خريد و مصر
ف ، براي داد و ستد بازار ، رونق بازار ، ايجاد اشتغال و نهايتا توسعه اقتصادي ، نيازمند تبليغات تجاري هستيم . لكن نقش و تاثير سياسي ، اجتماعي و فرهنگي تبليغات تجاري نيز غير قابل انكار است .

      تبليغات تجاري ، آنهم از طريق رسانه تأثير گذار و گسترده اي مانند تلويزيون ، بطور ناخود آگاه ، بر باورها ، سنّت ها ، ارزشهاي مخاطبان و سبك زندگي ، تأثير عميق مي گذارد .خصوصا اگر مخاطبان تبليغات تجاري كودكان باشند و يا اينگه كودكان به طريقي در معرض پيامهاي بازرگاني و تجاري قرار بگيرند . زيرا بنا بر فرمايش امام علي(ع) : (اِنّما قَلبُ الحَدَثِ كالاَرضِ الخاليه ما اُلقيَ فيها من شئ قَبلَتهُ نهج البلاغه/نامه31) . ذهن و روح كودكان همچون صفحات سفيدي هستند كه اگر نقشي برروي آن حك شود تا پايان عمر ، آنرا همراه خود خواهند داشت .

     كودكان پيامهاي بازرگاني را زودتر دروني مي كنند و آنرا به مثابه يك امر جدّي و بدون هيچ قضاوتي قبول مي كنند و آثار آن نيز در بزرگسالي و سبك زندگي كه اختيار مي كنند مشاهده مي شود . كودكان قبل از اينكه اقدام به خريد كالا كنند ، ناخواسته خريدار ارزشها ،پيامهاي فرهنگي ((تصورات ،روياها و شيوه هاي زندگي آرماني ))كه مبلّغان تبليغ مي كنند مي شوند . چرا كه مبلّغان درجهت حفظ منافع خويش ، توليد كننده معاني مصرف و نمايش دهنده الگوهاي سبك زندگي مادّي گرايانه و مصرفي هستند . و اين همه در سرزمين ذهن كودكان (ارض الخاليه) كاشته و تمايلاتي مثل احتياج به دارا شدن ، مصرف كردن و نوعي رفاه كه هيچگاه به آن دست پيدا نمي كنند در آنها نهادينه مي شود .

      آگهي هاي بازرگاني و تجاري در تلويزيون چه براي بزرگسالان ساخته شده باشند و چه براي كودكان و از هر نوع محتوائي برخوردار باشند به دليل استفاده از تمهيدات هنري و زيبائي شناسانه ، و وجود عناصري مانند : ايجاز ، سرعت ، تعليق ، تكرار ، موسيقي ، رنگ ، فانتزي و تخيّل و بعضا حضور كودك به عنوان نقش اصلي و محوري ، براي كودكان جذّابند و آنها را متوجه خود كرده و تأثير مي گذارند .

       محققين و كارشناسان حوزه هاي ارتباطات ، روانشناسي ، جامعه شناسي و ... مطالعات متعددي در زمين تأثير تبليغات و كودكان كرده اند كه علاقه مندان مي توانند به آن مراجعه كنند . اما آنچه كه در اين يادداشت مورد توجه است اينست كه چرا رسانه ملي با توجه به مأموريت مهمّي كه در امر مديريت افكار عمومي و رشد فرهنگي جامعه ، بوي‍ژه كودكان به عهده دارد به اين مهم توجه نمي كند و افسار گسيخته و غير هدفمند به تبليغات بازرگاني در بين برنامه هاي كودكان پرداخته است . اين در حالي است برخي كشورها نسبت به اين مسئله بسيار جدّي هستند و برنامه ريزي ويژه اي درباره پخش آگهي هاي تجاري در تلويزيون دارند و از اين طريق حقوق رسانه اي كودكان را موردتوجه قرار داده اند . به عنوان نمونه ((در يونان ، هر گونه تبليغات تلويزيوني براي اسباب بازي از ساعت 7صبح تا 10 شب ممنوع است . يا در سوئد هر گونه تبليغات براي كودكان زير 12سال رااز سال 1991 ممنوع كرده است . و همينطور در كشور هائي مثل ايتاليا ،لهستان ،بلژيك ، ايرلند و... براي پخش آگهي هاي تجاري راه كارهائي انديشيده اند .

      در رسانه ملي ، صرف نظر از پخش آگهي ها بصورت مستقل و ميان برنامه ها ، مدتي است كه به سوي كارهاي مشاركتي نيز روي آورده است و مضحك ترين رفتارهاي تبليغي و رسانه اي را در ميان برنامه هاي كودك انجام مي دهند كه حتي اين نوع تبليغات با اين شيوه در تلويزيونهاي خصوصي هم انجام نميشود .مانند برنامه اي كه مجري كودك آن به نام امير محمد ، مشغول چينش و تبليغ كالاي غير ضروري براي بچه ها مي شود و در همان حال مجري ديگري ،با  لباس روحانيت كه شأن و جايگاه ويژه اي دارد در صحنه حاضر مي شود و كودكان را موعظه و نصيحت مي كند و سئوالات سطحي و بي تأثير براي بچه ها مطرح مي نمايد . متأسفانه در كنار تبليغ دين در ماه مبارك رمضان ، آنچه كه در ذهن كودكان رسوب مي كند ، ارزشهاي غير ديني يا ضد ديني و مادي گرايانه و مصرفي است . آيا اين رفتار رسانه اي استفاده ابزاري از كودكان نيست ؟

      نمونه هاي بسياري از توليدات مشاركتي كه صرفا براي تأمين بودجه رسانه ملي و بدهي هاي زيادي (كه بعضا بر اثر سوء مديريت مي باشد) ساخته مي شود ، مثال زدني است ، كه عوامل گوناگوني موجب اين بي سروساماني در پخش تبليغات تجاري در برنامه هاي كودكان و يا مرتبط با برنامه هاي كودكان است. امّا مهمترين عامل،((عدم تدوين نظام جامع تبليغات در تلويزيون))بطوري كه در آن حقوق كودكان در حوزه هاي فرهنگي ، تربيتي ، مبتني برآموزه ها و حقوق كودك در اسلام و قانون اساسي  رعايت شود.

      در شرايط فعلي حتّي آنچه را كه تلويزيون در خصوص تبليغات تدوين كرده است را نيز رعايت نمي كند و اساسا تعيين كننده و تصميم گيرنده درباره چگونگي تبليغات ، مديران مالي و اقتصادي سازمان هستند نه مديران فرهنگي و برنامه ساز و متأسفانه همگي درباره اين امر مهم منفعل عمل مي كنند ودر جلسات طرح و برنامه و بعضا اطاقهاي فكر نيز به آن بي توجه اند . واين بي توجهي جداً تعجب برانگيز است و فرمايش امام حسن (ع) را به ياد انسان مي آورد كه فرمودند :

      (عَجبتُ لِمَن يتفكّرُ في مأكوِلهِ كيف لا يتفكّرُ في معقولِهِ فَيُجَنِّبُ بَطنَه ما يُوذيهِ و يودِعَ صَدُرَهُ ما يُرويه سفينه/ص84)

                                                                                                                            والسّلام


نسخه چاپيارسال ايميل به ديگرانتعداد بازديد:2559

تعداد راي دهندگان: 1
امتياز: 

نظرات

 
 
به شهر رسانه اي نيم رخ خوش آمدي**************************************************************************************************************** احترام به كودكان،حمايت از كودكان و انديشيدن به كودكان ************************************************************* امام حسن مجتبي عليه السلام:تعجب مي كنم از كساني كه در غذاي جسم خود فكر مي كنند ولي در امور معنوي و غذاي جان خويش تعقل نمي نمايند.پس شكم خود را از طعام مضر حفظ مي كنند ولي باكي ندارند كه افكار پليدي در آن ها وارد شود.(سفينة البحار،ج2،ص84)
کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه فرهنگي هنري شهر رسانه اي نيمرخ مي باشد
حق کپي رايت محفوظ است