به شهر رسانه اي نيم رخ خوش آمدي**************************************************************************************************************** احترام به كودكان،حمايت از كودكان و انديشيدن به كودكان ************************************************************* امام حسن مجتبي عليه السلام:تعجب مي كنم از كساني كه در غذاي جسم خود فكر مي كنند ولي در امور معنوي و غذاي جان خويش تعقل نمي نمايند.پس شكم خود را از طعام مضر حفظ مي كنند ولي باكي ندارند كه افكار پليدي در آن ها وارد شود.(سفينة البحار،ج2،ص84)
Skip Navigation Links
خانه
باشگاه هدهد
بازار هدهد
کتابخانه هدهدExpand <span>کتابخانه هدهد</span>
چرا هد هد متولد شد
تماس با ما
شهر رسانه اي نيمرخ
 
شاخه اصلی | کارگاه هدهد | تخته سياه | 
حرف اول – مقدمه
 
حرف اول – مقدمه

تاریخيک شنبه 1 ارديبهشت 1392         
لینک مرجعShow         

هوالملك الحق المبين

بيائيد با هم يك برنامه تلويزيوني بسازيم !

حرف اول مقدمه :

آيا هركسي مي تواند برنامه تلويزيوني بسازد ؟

جواب : بله

ساخت يك برنامه تلويزيوني ، هم به استعداد نياز دارد و هم به كار شديد . بعضي ها مي گويند :« به 99 درصد استعداد ، كه آن فطري است و يك درصد الهام احتياج داريم .» ما فرض مي كنيم شما 99 درصد استعداد را داريد ، و فقط در طول مسير كارگاه هاي « تخته سياه » تلاش مي كنيم ، يك درصد « الهام » را در شما تقويت كنيم ،تا 99 درصد استعدادتان شروع به جوشيدن كند . به عبارت ديگر ما سعي مي كنيم سر نخ ها را در دست شما قرار بدهيم تا شور و شوق و شكوفائي و هيجان در شما ايجاد شود ، ولي راه را بايد خودتان برويد. « از من به يك اشاره ، از تو به سر دويدن »

خب حالا :

چرا بايد شما بتوانيد برنامه تلويزيوني بسازيد ؟ براي اينكه مي خواهيد :

      1-مردم را آنطور كه دوست داريد آگاه كنيد ؟

      2-شگفتي  بيافرينيد ، شهرت پيدا كنيد ؟

      3-مردم را سرگرم كنيد ؟ و يا خودتان سر گرم شويد ؟

      4-خود را براي بدست آوردن يك شغل مناسب رسانه اي آماده كنيد؟

      5-ارتباط بر قرار كنيد .

       6-و .....

    همه اين ها مي تواند باشد . اما يكي از دلائل مهم اين است كه شما نوجوان و يا جوان هستيد و اين نسل ، فعال ترين و با انگيزه ترين مصرف كنندگان محصولات رسانه اي و مخاطبان رسانه ها هستند .نوجوان ها و جوان ها در عصر ما بيش از هر گروه سني ، كتاب مي خوانند ، فيلم تماشا مي كنند ،سينما مي روند ، انواع برنامه هاي تلويزيوني داخل و خارج از كشور را مي بينند ، در فضاي مجازي حضوري فعال دارند و از انواع ابزار ها و تكنولوژي رسانه اي بيشترين استفاده را مي كنند .پس بايد از همه رسانه ها سر در بياورند ، و سواد بصري خود را افزايش دهند . يكي از اين رسانه ها تلويزيون است . يعني شما بايد به عنوان مصرف كننده محصولات تلويزيوني بايد با تلويزيون و برنامه سازي تلويزيون آشنا شويد .

     يك نكته خيلي خيلي خيلي مهم اينه كه مخاطبان امروز و آينده رسانه ها فقط يك مخاطب و يا گيرنده پيام نيستند . بلكه به دليل ظرفيتهاي فني كه فناوري رسانه اي در اختيار آنها قرار مي دهد ، مي توانند در جايگاه فرستنده پيام نيز عمل كنند . يه عنوان نمونه ظهور ابزار هاي دستي مانند تلفن و «همه كاره ها»  -gadgest-حوزه عمل نوجوانها و جوانها و مخاطبان رسانه ها را گسترده تر كرده است و آنها را به دلخواه و موافق ميلشان بر عنصر زمان و مكان چيره ساخته است .آنها در كوتاه ترين زمان و در هر مكاني كه بخواهند مي توانند توليد كننده فكر و انديشه و انتقال به ديگران باشند . با ديگران ارتباط برقرار كنند ،عقائد ،ديدگاهها و نظرات خودشان را هر طور كه مي خواهنند ابراز و براي هر كسي (مخاطبي ) كه دوست دارند ،حرفشان را بزنند .اين ها امكاني است كه رسانه هاي جديد براي بروز استعداد ها در اختيار نوجوانها و جوانها و نسل جديد قرار داده است .

     حتما شما نمونه هايي از اين فعاليتهاي رسانه اي را توسط مخاطبان رسانه ها در كشور خودمان و در برخي صحنه هاي سياسي ، اجنماعي در جهان مشاهده كرده ايد.

      يادتان هست كه چه تعداد از نوجوانها و جوانها در انتخابات رياست جمهوري كشورمان در سال 1388 براي رسانه هاي داخلي و خارجي اطلاع رساني كردند؟ و خبر ،تصوير و گزارش هاي متنوع در اختيار بيگانگان قرار دادند ؟

       مي دانيد هم اكنون چه برنامه هائي از رسانه ملي از  تصاوير ،گزارش و اخبار « شهروندان رسانه اي » كه عمدتا نوجوانها و جوانها هستند استفاده مي كنند ؟

      يادتان هست كه در كشور هاي اسلامي ، مثلا مصر ، نقش نوجوانها و جوان ها در ارسال پيام براي كشاندن مردم به صحنه هاي انقلاب و ميدان « التحرير» چقدر بوده است ؟ و يا چه تعداد از نوجوانها و جوانهاي غير حرفه اي و نا آشنا با حرفه رسانه اي ، فاجعه غير انساني رخ داده در غزه را به گوش جهانيان رساندند؟

          حتما شما مثال هايي از اين دست سراغ داريد . همه اينها به اين معني است كه تعريف مخاطبان در شرايط جديد تغيير كرده است و مخاطبان مخصوصا نوجوانها و جوانها با بهره گيري از فناوري جديد رسانه اي مي توانند به راحتي و با كمترين امكانات ، خودشان يك فرستنده ،خبرنگار پيام رسان و توليد كننده باشند .  بنابر اين ضروري است كه شما با قواعد رسانه اي ،توليد محصول رسانه اي ، توليد برنامه تلويزيوني و راديوئي و بلكه مديريت رسانه اي آشنا شويد . اگرچه محصولات رسانه اي در رسانه هاي گوناگون بايد با اقتضائات و هنري و علمي آن رسانه ها سازگاز باشند ، اما عمده مباني و اصول كلي براي ارتباطات رسانه اي و توليد محصولات رسانه اي ،مي تواند به همه آنها تعميم داده شود . يعني اگر شما با اصول كلي توليد يك برنامه تلويزيوني آشنا شويد ، مي توانيد در توليد ساير محصولات رسانه اي موفق باشيد .ان شاء الله .....

 مشق شب اين جلسه

                         كارگاه توليد برنامه تلويزيوني

                                      هدهد آنلاين


نسخه چاپيارسال ايميل به ديگرانتعداد بازديد:2836

تعداد راي دهندگان: 1
امتياز: 

نظرات

 
 
به شهر رسانه اي نيم رخ خوش آمدي**************************************************************************************************************** احترام به كودكان،حمايت از كودكان و انديشيدن به كودكان ************************************************************* امام حسن مجتبي عليه السلام:تعجب مي كنم از كساني كه در غذاي جسم خود فكر مي كنند ولي در امور معنوي و غذاي جان خويش تعقل نمي نمايند.پس شكم خود را از طعام مضر حفظ مي كنند ولي باكي ندارند كه افكار پليدي در آن ها وارد شود.(سفينة البحار،ج2،ص84)
کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه فرهنگي هنري شهر رسانه اي نيمرخ مي باشد
حق کپي رايت محفوظ است